Merlin Nám욝 na Hané 10.6.2006 - Klubová výstava, rozhodčí - poradce chovu p. Pavel Navrátil

Jaká byla Merlinova první výstava?

Nám욝 na Hané 10.6.2006 - klubová výstava

Merlin

Sice s klasickým zpožděním, ale přece jen se dostávám k tomu, abych napsala něco o Merlinově první výstavě a to na klubovce v Náměšti na Hané. Jelikož jsem neměla moc páru o tom co je vše potřeba k tomu, aby se bafan výstavy vůbec mohl zúčastnit a jak by se tam měl prezentovat, tahala jsem rozumy z přátel, kteří už ve vystavování svých zrzavců (ať MOK či RR) mají nějakou zkušenost.
Jednou z hodně důležitých věcí je, aby byl váš pes zvyklý na to, že je mu saháno do tlamy a prozkoumány zuby, kdykoliv vás to napadne a občas taky chca nechca sáhnete pánům psékům na „kulky“ :), zkrátka aby mu to přišlo zcela normální a přirozené a na výstavě se od rozhodčího nechal bez problémů zkontrolovat (vyplatí se to samozřejmě i u veta i vám samotným). To nám poradila hned od začátku naše paní chovatelka a díky moc za tyto cenné rady! Na výstavě se nám to vyplatilo, když pan rozhodčí Merlina bedlivě zkoumal ;) Moc důležité je nacvičit se psem správný výstavní postoj. Merlin Trvalo nám pár týdnů než jsme to spolu sladili, ale ve finiši se myslím zadařilo. Takže - nasadit předváděcí vodítko (doporučuji, vypadá to líp než když má pes na výstavě stahovák, předváděčka je tenčí, elegantnější a pokud je v barvě srsti – nám se osvědčila kožená, ladí krásně se psem a je opravdu bytelná), no ale abych pokračovala, nasadí se předváděčka a zadní nohy psékovi šoupneme dozadu (pokud už se tak sám pes nepostavil), aby mu vynikly svalíky, zkrátka celkově tak pes nejlíp takto pro něj přirozeně postaven vypadá. Trénovali jsme to nejdřív třeba jen 10 sekund a každý den jsme to prodlužovali. Vždycky jsem ho pak strašně moc pochválila a nacpala mu něco dobrýho, aby si s postojem spojil jen ty nejpříjemnější zážitky ;)
10.6.2006
Vykotili jsme se z postele kolem 5:30 v sobotu ráno a připravili sebe i pséka na cestu. Na té jsme stihli asi 3x zabloudit, než jsme se naštěstí včas slavnostně dopravili na místo konání. Musím moc pochválit organizátory, místo výstavy jsme bez problémů našli a okamžitě jsme s jejich pomocí bez problémů zaparkovali mezi další stovku aut na travnatém paloučku.
Ovšem teď to teprve začalo. Merlin propadl šílené hysterii z tolika pséků a různých pachů, že začal řvát, kňourat a drát se ven z auta takovým stylem, že jsem myslela, že se studem propadnu. Nějaké „k noze“ mu najednou bylo zcela cizí a vláčel mě za sebou na vodítku jak trubku :) Dotáhl mě až ke vstupu a lidem, kteří předávali vstupní dokumenty vystavujícím. > Jedna paní měla mile nejapnou poznámku, že mě ten pes úplně „UTAHÁ“, tak jsem radši rychle zmizela v davu, do kterého mě vtáhnul ťuples s Michalem v závěsu a komentář na tuto vtipnou poznámku jsem si nechala radši pro sebe ;) Do toho všeho jsme měli plné ruce všech možných kravin, které jsme pak odložili u kruhu, když jsme ho konečně našli. Merlin samozřejmě celou dobu pokračoval ve svém „solidním jednání“ a řval na každého kolemjdoucího psa s vážnou nabídkou hry. Nikdo mu to ovšem nezbaštil… Při povelu „lehni“ se na mě obvykle podíval s výrazem: „To myslíš vážně, když je tady tolik feneček, abych se tady jen tak nečině válel?!!!“ jsem začala pomalu rezignovat a pojala jsem podezření, že si trhneme v kruhu ostudu jako prase (omlouvám se za ten výraz, ale to by nešlo jinak nazvat)… Postupně začali přicházet známé i neznámé tváře, většinou milí lidé, se kterými jsme rádi pokecali. Merlin nevěděl koho otravovat dřiv, chudáček, měl to těžký!
Merlin Setkali jsme se opět s Lenkou a Radkem, kteří mají Merlinova brášku z vrhu A – Arnyho (Alex z Liderovic), konečně jsme měli možnost se osobně seznámit se skvělou rodinkou Štěpánovských a jejich pséky. Konečně jsme poznali Evičku s Davidem a jejich Finnem z Panských Lesů, Myšku a Bonďáka, Peťu a její Barušku a s další fajn lidi. Tohle seznamování lidí a pséků je na výstavách stejně to nejlepší!
No ale abych to nezakecala…Když jsme měli konečně přijít na řadu, měla jsem pocit, že půjdu seznámit obsah mého žaludku s nejbližším křovím. Naštěstí jsem zatla zuby, narazila telátku předváděčku a vstoupila do kruhu (třída mladých) s tím, že musím Merlina prostě předvést jak nejlépe to půjde, ať se děje cokoliv… MerlinNestačila jsem se divit, když najednou přestal reagovat na okolí a začal mě vnímat!!! Vcelku krásně klusal u nohy a když jsme měli držet psy v postoji, nezklamal a vzpomněl si na to, co jsme pilně v několika posledních týdnech trénovali. Když se pan rozhodčí Navrátil přišel podívat na Merlina a koukal mu na zoubky, tak se telátko začalo kroutit, ale jinak se choval k panu rozhodčímu mile a s klidem, až mě samotnou překvapil a moc potěšil. Myslela jsem totiž, že začne vítat tím svým šíleným způsobem a třeba mu vyrazí zuby… Nicméně se tak naštěstí nestalo. No a pak jsme se dozvěděli tu nádhernou věc – Ben z Liderovic neboli naše zrzavé přerostlé mimino Merlin obdržel známku Výborný 1 a navíc s titulem CAJC!!! Málem jsem uronila kroupu, ale naštěstí jsem se ovládla :) Upřímně řečeno jsem měla zatmnění mozku a nevnímala jsem moc okolí a ani to, co se týkalo ostatních zrzounků v kruhu. Jen vím, že se kamarádce stala s jejím zrzounkem nepříjemná záležitost a proto nemohl být ohodnocen, ale panu rozhodčímu se jinak moc líbil a příště nám to možná natřou, protože je překrásný. Budeme jim moc držet pěsti, ať už je příště vše ok! ;) Třetí pes byl ohodnocen myslím známkou VD (velmi dobrý). Nadšení bylo obrovské a i přesto, že jsem skoro nic za celou výstavu nesnědla a bylo mi z toho pěkně zle tak jsem měla dušičku v peří a byla šťastná.
Měli jsme jít do kruhu ještě v soutěži od BOBa, ale to jsem už byla v klídku, protože mi bylo jasný, že není možné, abychom to vyhráli. Šli jsme tedy v mezičase na loučku, která byla kousek od výstavních kruhů a nechali vyběhat pséky. Hned se všichni vižlouni patřičně zkámošili a dělali neplechu. Nelíp se Merlin vyblbnul s Finnem (nevlastním bráchou). Nevětší sranda je, že když jsme se s Evou a Davidem potkali asi 2 hodiny předtím, tak by se ti naši zrzavci sežrali a pak si hráli jako nejlepší kámoši… No klasika… V soutěži o BOBa vyhrála krásná fenečka (viz. Fotogalerie) a to zcela zaslouženě a hlavně obdržela i BIS! Moc blahopřejeme, to je fakt nádhera! Při závěrečném předávání cen dostal Merloš krásný pohár a granulky, hned by je určitě slupnul :)
To nejlepší ale přišlo až po výstavě, když jsme šli s rodinkou Štěpánovských a jejich Nickem a Samem na prochajdu do lesa. Skvěle jsme poklábosili, prošli se a naučili se od nich plno věcí, co třeba dělat a nedělat s loveckým psem a tak podobně. Merlin neustále pronásledoval Nicka na každým kroku a učil se od něj. Samík (mimochodem úžasnej milej pohadář!) šel věrně u svých páníků. Bylo to moc fajn, díky přátelé! No a pak jsme už nasedli do naší popelnice (auta) a frčeli směrem domů. Poprvé jsme zažili, že Merlin do pár minut odpadl jak žok a chrněl téměř celou cestu domů! Rozhodně zaslouženě… Jo a od té doby může zase do postele a já se nemůžu vyspat, protože je prostě všude :))) Toť vše…. ;)

Podívejte se na Fotografie z výstav, tu druhou speciální sadu nafotil Martin Štěpánovský a moc mu za ně děkujeme, jsou skvělé! :)

ZPĚT

HOME

AKTUALITY