Merlin
Aktuality
Fotogalerie
Foto a více z výstav
Foto a více z výcviku
Odkazy
Rodokmen
Standard MOK
Vzkazy
Kontakt
Merlin


MAĎARSKÝ OHAŘ KRÁTKOSRSTÝ - VIZSLA - MERLIN A DRAGO

Vítejte na stránkách chovného psa,loveckého plemene Maďarský ohař krátkosrstý - Vizsla, Ch. Ben z Liderovic alias Merlin.
Najdete zde informace o plemeni Vizsla a zkušenosti s ní, bohatou fotogalerii, zážitky z výcviků, výstav, různých akcí a úsměvné historky o spolužití s naším maďárkem od jeho narození až po současnost.

Merlin pochází od paní chovatelky MUDr. Naďy Dobrovodské, z chovatelské stanice z Liderovic v Táboře. Paní chovatelka nám velmi ochotně se vším poradila, byla vstřícná a vzorně se o štěňátka starala. Když jsme se přijeli na budoucího pejska v jeho čtyřech týdnech podívat, našli jsme sebranku sedmi překrásných zdravě vypadajících štěňátek, která nás nadšeně vítala. Už na fotografiích od paní chovatelky se nám líbilo urostlé štěndo jménem Ben. Když jsem si toho "tlusťocha" vzala do náruče, tak si mě okamžitě získal. Zahrál to na mateřské pudy a city a začal hledat, odkud by se napil mlíčka :-)) A bylo jasno! Michala si získal zase tím, že za ním přicupital, ožužlal a ohlodal mu palec u ruky, pak si významně kecnul na zadek a nechal se drbat. Potěšil mě přístup paní chovatelky a jejího manžela, kteří si nás pěkně proklepli, aby věděli, do jakých rukou se prcek dostane. :-)


Vizsla
Ráda bych napsala něco z mé zkušenosti z Maďarským ohařem. Když jsem sháněla vhodné plemeno pro mě a manžela, vycházela jsem z představy, jaký by měl být náš budoucí pes:

- má rád děti a lidi
- toleruje ostatní psy
- nefixuje se pouze na jednoho pánečka
- snáší dobře panelový byt
- nejlépe krátkosrstý
- dobře cvičitelný, vnímavý, inteligentní
- sportovní typ
- hravý
- rozhodně né "pidipes", ale pěkně rostlý pesan
- neagresivní povaha
- takový, který by se líbil vzhledově nám oběma

Museli jsme mít jistotu, že mu budeme moct poskytnout dostatek vyžití, protože to je pro vizslu nezbytné! Mohu zcela jistě říct, že po výše uvedeném jsem si v podstatě vytvořila obraz, ze kterého vzešla vizsla! A teď jsem velmi šťastná, že mohu potvrdit, že takoví maďárci opravdu jsou. Samozřejmě, že každý pes je osobnost a může mít nějaké odchylky od standardu, ale to je stejné jako u lidí.Po krátké době soužití s Merlinem jsme díky němu získali milé přátele stejné krevní skupiny, se kterými se pravidelně vídáme, za to jsme ti, kamaráde, moc vděční.
Merlin se stal koncem roku 2007 (ve 2,5 roce) chovným psem po splnění všech potřebných náležitosti (více v Prezentaci). Díky přípravě na zkoušky jsme tak trochu přičuchli k myslivosti a poznali taje lovecké kynologie. Totálně jsme při přípravě na zkoušky propadli lovecké vášni našeho psa a jsme si jisti, že tím, že může pracovat je dokonale šťastný. Je to přeci jen lovecký pes a je třeba to respektovat a nechat ho "přičuchnout" k lovectví. Vizsla Vám za to bude vděčná.

Naše smečka se v červenci 2012 rozrostla o nového člena, synka našeho Merlina, Draga - Boris Ginger Danger (*25.4.2012)! V červnu jsme se byli podívat na Merlinkova štěňátka ke slečně chovatelce, Gabriele Maňáskové, z chovatelské stanice plemene VIZSLA CHS GINGER DANGER. Na štěňátka jsme byli natěšení, protože vrh B navazoval na ověřený vrh A ze stejného spojení (Ch. Ben z Liderovic / Ch. Chora od Slaného jezera) a tak jsme byli zvědaví, jaká štěňátka budou. Maminka Vanda nás s Michalem neskutečně okouzlila svou užasně milou povahou a určitě také líbivým exteriérem. S Merlinem k sobě výborně pasují. Krom toho, slečna chovatelka malým ohaříkům se svým přítelem Honzou poskytuje geniální socializaci, stejně jako máma Vanda, která si s nimi krásně hrála a vychovávala je. Parádní prostředí pro utvoření osobnosti malého štěňátka.

No, co vám mám povídat...Nikdo z nás ovšem nečekal, že přeskočí pomyslná jiskra a jeden malý vižlounek si nás zamiluje a my mu naprosto podlehneme.. Mareček si štěňátko v CHS také oblíbil a přejmenoval si ho na Bořka (stavitele) a započali už tam šílené hrátky plné běhání, skákání, přetahování a smíchu. A bylo jasno... 

Z Bořka jsme i přes nelibost některých přátel udělali Draga, Dragonyho či Dráčka :-)

Asi vás zajíma, co na to táta Merlin? Merlina jsme vzali na druhou návštěvu ke štěndům, aby se na svého kluka podíval a vyjádřil svůj názor a ulehčil nám rozhodnutí. A ulehčil :-) V CHS pojal štěnda flegmaticky případně taktickým úprkem.

Draga jsme naložili do auta, sedla jsem si s ním na zadní sedačku a chlácholila ho, zatímco on se snažil nacpat Marečkovi na klín do autosedačky. Posléze se velkolepě poblinkal a od té doby, budiž mu odpuštěno, zvrací v autě zcela pravidelně a bez zábran. Stačí mu, aby se do auta posadil a už slintá, že by se za to nemusel ani bernardýn stydět! :-)

Co kluci spolu doma? První dva tři dny nasadil Merlin tragikomický výraz ve stylu: "Jak jste mohli?!!" - svěšené papírové uši, komunikace na nule... Nicméně se dle mého očekávání vše rychle (cca 2 týdny) obrátilo a nyní se Merlot chová vskutku otcovsky, malého vychovává, neustále si spolu hrají, dokonce Merlin je častěji ten, který ke hře mlaďocha provokuje, dovolí mu spát s ním v pelíšku, čistí ho, chrání ho.. Já je prostě MILUJU" :-) Navíc mi Merlin ulehčuje výcvik, Drago ho ve všem napodobuje, takže díky taťko za to! Drago se velmi snadno cvičí, stejně jako tomu bylo u Merlina.

Jaký je Drago? Přes to, že je synem svého otce, je docela jiný... Je měkčí, na což nejsme zvyklí. Stačí houknout "fuuuj" a z držtičky mu vyletí i to, co tam nemá. Přikluše, předsedne, natáčí hlavu a vlasně se omlouvá.. Merlin by v jeho věku s oným "fuj" zdrhal, až by se mu za patama prášilo a já bych za ním s výhružkami vlála. :-) Drago je taková naše šprtka. Co se týče exteriéru, výrazem mi přijde prozatím do maminky, stavbou těla spíš do táty, nicméně lehčího typu.

Je neskutečný mazel, spíš je to taková naše fenečka! :-D Merlinek je nálepka, jak se patří, Drago je ještě větší "pes na suchý zip", prostě vizsla, jak má být.

Jak jsem už zmínila, typově, co se exteriéru týče, nějakou dobu celý Merlin, pár týdnů zase kukučem celá maminka Vanda, ale stále se to mění (nyní je mu 5,5 měsíce), tak uvidíme do roka a do dne, co nám z kloučka vyroste. ;-) Teď je to nohatý ušatý klokan!!

Drago nám stejně jako Merlin obohatil náš život. Je skvělé mít psa, ale je nepopsatelně úžasné mít psy dva... Doplňují se, milují se, potřebují se... A my je.. Merlin vedle něho neskutečně ožil.

Drago je naším osudem a jsme za něho neskutečně rádi. Co se má v životě stát, to se stane, nejlepší na tom je, že jsme druhého psíčka ještě neplánovali a bác, vše je jinak. Jsem ráda, že jsme se tomu nebránili a přijali Dragovo rozhodnutí, že chce být s námi... :-)


Chcete si pořídit vizslu?
Vizsla
O plemeni se dozvíte ve standardu a také ze spousty poznatků třeba na našich stránkách. Opět upozorňuji, že jde o lovecké plemeno překypující energií a vyžadující maximální každodenní vyžití, důsledný výcvik, láskyplnou výchovu a ideálně zasvěcení do lovectví. Nezapomínejte, že jde o loveckého psa, který nepatří do rukou lidem, kteří ho chtějí jen pro jeho atraktivní vzhled a nemyslí na potřeby psa, kterému nestačí pobíhat po zahradě a tvořit dekoraci domu nebo který třeba skončí vystresovaný a nešťastný zavřený v kotci, aniž by se dostal s pánem alespoň na hodinu denně ven.. Velmi mě mrzí, když někdo při pořizování maďara myslí jen na sebe a pak se diví, co to doma má za frustrovaného psa, kterého z něj udělal vlastně on sám. Přečtěte si o vizsle, poptejte se chovatelů a zkušených majitelů, než si vizslu pořídíte, není to pes pro každého a není nic horšího, než když někdo zlomí jejich osobnost! Díky za to, že budete zodpovědní.


Díky Merlinovi a přátelům jsme také přišli na nápad pořídit Merlinovi jeho vlastní obchůdek pro psy, když jsme viděli jaký je nedostatek různého zboží pro psy na trhu (především potřeb pro lovecké psy). Tak vznikl náš/Merlinův eshop pro psy www.psikralovstvi.cz :) Merlin je jeho patronem, maskotem, kmotrem, majitelem... :) Bylo hodně náročné obchod rozjet, ale podařilo se a nyní patříme k nejoblíbenějším obchodům pro psy v ČR, děkujeme!
Teď už si v klidu probrouzdejte Merlinův Web. Budeme moc rádi, když nám napíšete!
S úctou

Lucie a smečka :)

kontakt:
Lucie Kozáková
www.merlin-vizsla.com
email: info@luko-photo.com


www.psikralovstvi.cz Obchod pro psy eshop DOPORUČUJEME

WWW.PSIKRALOVSTVI.CZ - internetový obchod pro psy s chovatelskými potřebami a krmivy...
Maďarský ohař Merlin, Maďarský ohař Ben z Liderovic, Hungarian Magyar Vizsla, Maďarská vižla, Maďarský ohař Merlin, Ben z Liderovic, lovecký výcvik, lovecké zkoušky, aportování zvěře. Maďarský ohař Merlin, Maďarský ohař Ben z Liderovic, Hungarian Magyar Vizsla, Maďarská vižla, Maďarský ohař Merlin, Ben z Liderovic, lovecký výcvik, lovecké zkoušky, aportování zvěře.